ساختار رینگ خودرو به چه صورتی است؟

چرخ‌ها، قدیمی‌ترین عناصر ساختاری گرد هستند که به خودرو سرعت می‌بخشند. چرخ ممکن است بزرگ ترین اختراعی باشد که بشر تا به حال اختراع کرده است. در این مقاله، در مورد ساختار رینگ خودرو و عملکرد آن ها صحبت خواهیم کرد.

 

ساختار رینگ خودرو

 

ساختار رینگ خودرو شامل موارد زیر است:
 • بشکه
 • دایره پیچ
 • مهره ها
 • سوراخ مرکزی
 • کلاه مرکزی
 • فلنج
 • سوراخ بند
 • لب بیرونی
 • لاستیک
 • سیستم شیر
 • بلبرینگ چرخ
 • رینگ چرخ
 • توپی چرخ
 • بست های چرخ

 

سایت newkidscar درباره نحوه ساخت چرخ ها اینگونه نوشته :

 

انواع مختلفی از روش های ساخت چرخ وجود دارد. فرآیند تولید چرخ توسط ساختار و مواد چرخ تعیین می شود. می توانید لیست متداول ترین روش ها را با استفاده از چرخ های آلومینیومی و آلیاژی تولید کنید.

 1. ریخته گری
 2. تشکیل جریان
 3. آهنگری
 4. آهنگری دوار

 

بلبرینگ های چرخ:

یاتاقان ها یک پیوند کم اصطکاک بین وسیله نقلیه ثابت و چرخهای چرخان آن تشکیل می دهند.

یاتاقان های چرخ عمدتاً به گونه ای استفاده می شوند که چرخ ها به آرامی و با کمترین مقاومت بچرخند. به منظور کمک به کاهش اصطکاک هنگام چرخش چرخ‌ها، چرخ‌های خودرو دارای توپی در مرکز هستند، جایی که یاتاقان‌های چرخ به خوبی در داخل توپی قرار می‌گیرند و روی یک محور فلزی حرکت می‌کنند.

هنگام انتخاب بلبرینگ چرخ، باید به نوع بار، حداکثر سرعت باربری و محل قرارگیری رینگ روی خودرو توجه شود.

رینگ چرخ:

گاهی از چرخ به عنوان رینگ یاد می شود و بالعکس. بیایید بین این دو تمایز قائل شویم. رینگ تنها بخشی از چرخ است، اما چرخ علاوه بر رینگ، از لاستیک و سایر قسمت‌ها نیز تشکیل شده است. علاوه بر این، لاستیک توسط لبه بیرونی اسکلت که به رینگ معروف است در جای خود محکم می شود. شکل استوانه ای آن باعث می شود که محفظه حلقوی به چرخ محکم شود و مهر و موم شود. برای آب بندی هوای داخل تایرهای تیوبلس، لاستیک و رینگ باید به درستی مونتاژ شوند.

برای تحمل وزن و نیروی خودرو، رینگها از فلز محکمی مانند فولاد ساخته شده اند. اندازه لاستیک خودرو بر اساس عرض و قطر رینگ تعیین می شود. رینگهای سفارشی به عنوان قطعات خودرو پس از فروش در دسترس هستند. این رینگهای سفارشی هزینه اضافی دارند و می توان آن ها را در هر چیزی که انتخاب کردید رنگ و تزئین کرد.

ساختار رینگ خودرو

 

توپی چرخ:

توپی که مهم ترین ساختار رینگ خودرو است محل اتصال چرخ می باشد. دارای یک سوراخ در وسط است که برای نصب چرخ به محور استفاده می شود. هنگامی که راننده پدال ترمز را فشار می دهد، دیسک های ترمز روی توپی چرخ قرار می گیرند تا از ترمز خودرو اطمینان حاصل شود. سوراخ مرکزی توسط یک کلاه مرکزی جداشدنی در قسمت بیرونی چرخ پوشانده شده است. به طور معمول، یک دیسک چرخ که از رینگ جدا می شود یا به طور دائم به آن متصل می شود، به عنوان رابط بین توپی و رینگ عمل می کند.

پره ها در برخی از چرخهای خودرو برای اتصال به رینگ و توپی استفاده می شود. یکپارچگی ساختاری چرخ نیز توسط پره ها تامین می شود. چرخ‌های مدرن معمولا دارای پره‌های طرح‌دار برای جذابیت‌های زیبایی هستند.

بست های چرخ:

روشی که با آن رینگ به توپی یا فلنج محور بسته می شود، جنبه مهمی از طراحی چرخ و لاستیک دارد. در هر نوع وسیله نقلیه، ناودانی چرخ به عنوان بست چرخ در توپی یا فلنج محور استفاده می شود. اینها احتمالا در یک توپی یا فلنج برای اتصال محکم‌تر فشرده می‌شوند و پیچ‌ها یا ناودانی‌های رزوه‌دار هستند.

برای جلوگیری از سوراخ کردن کامل گل میخ در سوراخ هاب یا فلنج، سر گل میخ معمولا از سوراخ بازتر است. مرکز توپی یا فلنج کمی بالاتر رفته و در مرکز لبه قرار می گیرد تا چرخ به درستی در مرکز قرار گیرد.

بشکه:

بشکه به ناحیه ای از چرخ خودرو اشاره دارد که بین صفحه بیرونی و لبه رینگ داخلی قرار دارد. عملکرد بشکه فراهم کردن سطحی است که بتوان لاستیک را روی آن نصب کرد. مرکز افت، که بر نوع چرخ نصب تاثیر می گذارد، قطر داخلی بشکه است. مرکز سقوط در خودروهای دیفرانسیل جلو نزدیک به جلوی چرخ است. از سوی دیگر، خودرویی با دیفرانسیل عقب دارای مراکز سقوط نزدیک به پشت چرخ است. فلنج های تشکیل شده توسط دیواره های بشکه مانع از لیز خوردن لاستیک ها در هنگام حرکت خودرو می شود.

 

توپی رینگ لاستیک

دایره پیچ:

الگوی پیچ چرخ اغلب به عنوان دایره پیچ یا قطر دایره پیچ شناخته می شود. این فضایی است که پیچ و مهره ایجاد کرده است. دایره پیچ با ضرب تعداد گیره ها در قطر دایره ساختگی که مرکز پیچ ها تشکیل می شود محاسبه می شود.

مهره ها:

مهره‌های لاستیک وظیفه اصلی چسباندن مطمئن لاستیک به بیرون چرخ را فراهم می‌کنند. برای انجام این کار، از فشار سیم ها استفاده می شود تا لاستیک را محکم به چارچوب چرخ فشار دهد. چرخی که انرژی را منتقل می کند شامل مهره ها نیز می شود. اگر مهره ها شکسته شوند، انرژی ممکن است به طور نامناسب منتقل شود و کل ماشین را تکان دهد، به خصوص زمانی که به سرعت در حال حرکت است. از آنجایی که آن ها یک مهر و موم محکم در برابر چرخ ایجاد می کنند و انتقال موثر نیروها را در حین حرکت خودرو امکان پذیر می کنند، مهره ها بسیار مهم هستند.

سوراخ مرکزی:

چرخ به درستی بر روی یک وسیله نقلیه توسط دیافراگم ماشینکاری شده در مرکز چرخ متمرکز شده است. یک چرخ باید مرکز محور باشد تا احتمال لرزش کاهش یابد. فضای عملکردی که بالای محور امتداد دارد و وزن خودرو را تحمل می کند اغلب در این فضای خالی قرار دارد. اگر قطر یقه توپی بزرگ تر از سوراخ مرکزی باشد، چرخهای جایگزین قابل نصب نیستند. اگر سوراخ مرکزی بزرگ تر از قطر توپی باشد، چرخ را می توان به طور مشابه نصب کرد، اما اختلاف قطر ناخواسته چالش برانگیز خواهد بود.

کلاه مرکزی:

رینگ‌ها و لاستیک‌های خودرو با درپوش‌های مرکزی چرخ‌های خودرو با کیفیت بالا از آلودگی و نور خورشید محافظت می‌شوند. وسط چرخ پر از پره، جایی است که درپوش مرکزی قرار دارد. درب وسط برخی از مدل ها را می توان برداشت. اما اکثر رینگ‌ها درپوش مرکزی قابل جدا شدن ندارند. در حالی که یک چرخ را می توان بدون درپوش مرکزی استفاده کرد و همچنان به درستی کار می کند، درپوش مرکزی ظاهر کامل و یکنواخت تری به چرخ می بخشد.

سوراخ بند:

در دیسک مرکزی، سوراخ بند معمولا به شکل یک دایره پیچ ماشینکاری می شود. از طریق این سوراخ ها است که مهره خرطومی بسته می شود. حفره هایی که کلاهک مرکزی معمولا پوشانده می شود، به عنوان سوراخ های لنگه شناخته می شوند. قطر دایره پیچ به اندازه دایره ای است که توسط سوراخ های لوگ ایجاد می شود. ناودانی چرخ رزوه‌دار روی محور خودرو توسط مهره‌ای به توپی چرخ متصل می‌شود که چرخ را در جای خود محکم می‌کند و آن را به درستی در مرکز قرار می‌دهد.

لب بیرونی:

قابل ترمیم ترین ساختار رینگ خودرو لبه بیرونی است که به احتمال زیاد با برخورد چرخ به چاله فرو می ریزد. تا زمانی که نوک آن با صفحه چرخ برخورد کند، لب از نظر فنی می‌تواند عمیق‌تر یا بزرگ‌تر باشد. لب بیرونی عمیق‌تر در برابر آسیب‌های ناشی از ضربه آسیب‌پذیرتر است زیرا پره‌ها نیز نمی‌توانند آن را پشتیبانی کنند. فاصله صفحه چرخ تا لبه لبه بیرونی که در خارج است مشخص شده است.

پره ها:

پره ها جز ساختار رینگ خودرو می باشند و برای محکم کردن صفحه در مرکز چرخ به لبه چرخ بسیار مهم هستند. گیره ها و سوراخ های پیچ که برای اتصال چرخ به ماشین استفاده می شود در اینجا نگهداری می شوند. علاوه بر این، پره ها از لبه بیرونی محافظت می کنند و آن را از ضربه های جزئی محافظت می کنند. تنوع بی شماری از این پره ها وجود دارد. نوع سنتی دارای پنج پره است، با این حال، برخی از آن ها تزئینات مفصلی دارند یا فقط سه پره دارند. جنس و طراحی آن بر پایداری و استحکام پره ها تاثیر دارد.

لاستیک:

همه می دانند که تایرها برای انتقال نیروی کشش، گشتاور و ترمز به سطح جاده و همچنین حمل وزن وسیله نقلیه و حفظ جهت حرکت طراحی شده اند. برای انجام این وظایف، لاستیک ها با هوای فشرده پر می شوند و از لاستیک انعطاف پذیر ساخته می شوند.

آن ها به عنوان جزئی از سیستم تعلیق در نظر گرفته می شوند. در اصل، لاستیک ها پوشش هایی هستند که از ساییدگی یا تماس رینگ چرخها با زمین جلوگیری می کنند. رزوه هایی که مستقیماً با زمین تماس می گیرند و با گذشت زمان تخریب می شوند، اجزای اساسی یک تایر هستند. نخ های معمولی دارای الگوهایی هستند که شیارها و بریدگی ها هستند.

 

بیشتر بخوانید : اهمیت رینگ خودرو در چیست؟

 

تایر

اگر رینگ خودروی شما دچار آسیب شده و نیاز به تعمیر دارد شما می توانید در خدمات رینوتیک به بخش تعمیرات رینگ مراجعه کرده و با مشاورین ما در ارتباط باشید 

سوالات متداول:
 • اجزای مونتاژ چرخ چیست؟

توپی، بند انگشتی، بلبرینگ، کالیپر ترمز، دیسک ترمز و مفاصل توپ معمولاً مجموعه چرخ را تشکیل می دهند. بند انگشت جزء ثابت در مجموعه چرخ است، در حالی که توپی می چرخد.

 • وقتی بلبرینگ چرخ از کار می افتد چه اتفاقی رخ می دهد؟

اگر بلبرینگ چرخ شما خراب شود، ممکن است چرخ هنگام رانندگی متوقف شود یا به طور کامل از آن جدا شود. بسیار مهم است که به این موارد توجه داشته باشید و آن ها را حفظ کنید، زیرا حداقل، خرابی بلبرینگ چرخ می تواند باعث آسیب جدی به ماشین شما قبل از افتادن چرخ شود.

 • بلبرینگ چرخ پر سر و صدا چقدر دوام می آورد؟

پیش بینی دوام یاتاقان چرخ دشوار است زیرا همانطور که قبلا بحث کردیم، عناصر مختلف دیگری می توانند تأثیر قابل توجهی داشته باشند. با این حال، یاتاقان چرخ معمولا می تواند بین ۱۳۶۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰۰ کیلومتر را تحمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *