اهمیت تاریخ مصرف لاستیک ماشین 

 

در این مقاله به علائمی که نشان دهنده تاریخ مصرف لاستیک ماشین است میپردازیم تا بتوانید تاریخ انقضای لاستیک خودرویتان را تشخیص دهید و با حفظ لاستیک‌های سالم به افزایش عمر و کارایی خودرویتان کمک کنید.همچنین شما می توانید برای اطلاع از قیمت انواع رینگ و لاستیک، به سایت رینوتیک مراجعه کنید.

لاستیک ماشین به عنوان یکی از اجزای مهم و حیاتی ماشین، تاثیر زیادی بر روی عملکرد و ایمنی خودرو دارد، از این جهت باید در مورد نکاتی که به ایمنی لاستیک مربوط می شود دقت نمایید.

 

در مورد تاریخ مصرف لاستیک ماشین (Car tire expiration date)، باید اشاره کرد که لاستیک ماشین تاریخ انقضاء دارد و باید پس از گذشت زمان مشخصی تعویض شود.

 

تاریخ انقضای لاستیک خودرو

 

تاریخ مصرف لاستیک ماشین سواری چه اهمیتی دارد؟

 

به دلیل عوامل زیست محیطی، لاستیک‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند و با گذشت زمان کیفیت و عملکرد آن‌ها کاهش می‌یابد. بنابراین، تعویض لاستیک‌ها در زمان مناسب می‌تواند به جلوگیری از خرابی و حوادث ناگوار کمک کند.

 

در ادامه تعدادی از اهمیت‌های تاریخ مصرف لاستیک ماشین سواری را با هم مرور میکنیم.

 

ایمنی رانندگی: لاستیک‌های سالم می‌تواند به بهبود عملکرد ترمز و کنترل خودرو کمک کنند. وقتی لاستیک‌ها فرسوده می‌شوند، عمق سطح چند پایه کاهش می‌یابد و قدرت ترمز کاهش می‌یابد. همچنین، لاستیک‌های فرسوده ممکن است در برخورد با مانع‌ها و سطوح لغزنده کنترل خودرو را از دست دهند.

 

کارایی سوخت: لاستیک‌های فرسوده و نامناسب می‌توانند باعث افزایش مصرف سوخت شوند، زیرا لاستیک‌های فرسوده تراکم کمتری دارند و این باعث می‌شود موتور برای حرکت خودرو بیشتر تلاش کند و در نتیجه بیشترین مقدار سوخت مصرف می شود.

 

عمر لاستیک: تعویض لاستیک‌ها در زمان مناسب می‌تواند عمر آن‌ها را افزایش دهد. لاستیک‌های فرسوده ممکن است باعث خرابی‌های جدی تری در سیستم تعلیق، ترمز و قطعات دیگر خودرو شوند.

 

راحتی و کنترل: لاستیک‌های سالم رانندگی را راحت تر و کنترل خودرو را بهبود می‌بخشند. لاستیک‌های فرسوده ممکن است باعث لغزش، سرعت نامتعادل و واکنش ضعیف در خط مستقیم شوند.

 

تاریخ انقضای لاستیک ماشین چند سال است؟

 

اگرچه تاریخ انقضای لاستیک ماشین بنابر تکنولوژی به‌کار رفته در ساخت آن‌ها متفاوت است اما طبق استاندارهای بین المللی، تاریخ انقضای لاستیک به‌طور متوسط 5 سال پس از تولید آن خواهد بود و پس از گذشت این مدت حتی با وجود عدم استفاده نیز، لاستیک خودرو فاسد شده و بهتر است از آن استفاده نکنید.

 

پس از گذشت 5 سال از تاریخ تولید لاستیک، مواد به‌ کار رفته در آن کیفیت خود را از دست می‌دهد، بنابراین برای جلوگیری از آسیب دیدگی لاستیک یا هرگونه حادثه دیگری که موجب به‌خطر افتادن سلامت شما خواهد شد، به عمر مفید لاستیک دقت نمایید.

 

عمر مفید لاستیک‌های در حال مصرف نیز بنابر نوع و وضعیت جاده، سرعت خودرو و کیلومتر مسافت طی شده متفاوت است.

 

تاریخ انقضای لاستیک ماشین کجا نوشته می شود؟

 

در تمامی لاستیک ها یک کد دیجیتالی چهار رقمی نوشته شده است، چیزی که برای مطلع شدن تاریخ تولید لاستیک مهم است چهار رقم آخر روی لاستیک است.

 

تاریخ تولید در تمامی لاستیک به صورت میلادی نوشته می شود، در این ۴ رقم آخر، دو رقم اول آن نشان دهنده هفته تولید و دو رقم آخر آن نشان دهنده سال تولید است.

 

تاریخ مصرف لاستیک خودرو

 

جمع بندی

 

با توجه به نکاتی که با هم مرور کردیم، تاریخ انقضای لاستیک ماشین پنج سال پس از تاریخ تولید آن می باشد، حال چه در این مدت از لاستیک تولید شده استفاده شود و یا استفاده نشود، تاریخ مصرف لاستیک خودرو از زمان تولید آن محاسبه میشود.همچنین رینگ خودرو و زمان استفاده آن نیز حائز اهمیت است.

 

تاریخ تولید لاستیک بر روی بدنه تمامی لاستیک ها به صورت یک عدد چهار رقمی به تاریخ میلادی نوشته میشود. برای اطلاع از علائم خرابی لاستیک خودرو  و خرید انواع رینگ میتوانید به رینوتیک مراجعه نمایید.

 

می‌توانید با انتشار نظرات خود درباره مقالات رینوتیک، به بهبود کیفیت و ارتقای سطح آن کمک کنید، همچنین، میتوانید سؤالات خود را در قسمت نظرات بپرسید. همچنین شما می توانید برای اطلاع از قیمت انواع رینگ مانند رینگ  اسپرت و رینگ تویوتا به سایت ما مراجعه کنید.

اشتراک گذاری :